Muzyka w Kościele Zbawiciela – Koncert 6

KONCERT 6
7 czerwca 2015, niedziela, g. 17

 

Kościół Zbawiciela, ul. Warszawska 8 Bydgoszcz

 

 
Motywy muzyki sakralnej w świecie improwizacji jazzowej
 
Rafał Tworek – instrumenty klawiszowe
Maciej Afanasjew – skrzypce
Piotr Rogóż – saksofon
Marcin Grabowski – bas
Maciej Wróblewski – perkusja
W trakcie koncertu rozlosowaliśmy 4 płyty Olszewski Bach Trio, które otrzymaliśmy od znakomitego gitarzysty jazzowego Piotra Olszewskiego.

Ponadto do trzech osób trafiły płyty z muzyką organową ufundowane przez Wydawnictwo i Studio Muzyczne ARS SONORA (ars-sonora.pl).

fot. Sławomir Kołtuński (koltunski.eu)
Więcej zdjęć: TUTAJ
PROGRAM:
Improwizacje jazzowe nt. chrześcijańskich pieśni:
1. Zbawca ludów, zbawca dusz (pieśń ewang.)
2. Jeden duch
3. Bliżej, o Boże mój /Być bliżej Ciebie chcę/ (pieśń ewang.)
4. W Tobie jest światło
5. Jezus Chrystus moim Panem jest
6. Krzyżu święty nade wszystko
7. Bliżej, o bliżej (pieśń ewang.)
8. Przywdziej duszo strój odświętny (pieśń ewang.)
Rafał Tworek – instrumenty klawiszowe. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Pracuje w macierzystej uczelni na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej w jako pianista akompaniator i nauczyciel fortepianu. Od 2009 roku związany również ze Szkolą Muzyczną I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim.
Umiejętności pianistyczne doskonalił również na mistrzowskich kursach pianistycznych w klasie prof. Lee Kum Sing’a – Bydgoszcz, 1999 r., w klasie prof. Ewy Pobłockiej – Bydgoszcz, 2000 r., w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego – Duszniki Zdrój, 2002 r., w klasie prof. Desire N’Kaoua – Białystok, 2003 r. i w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego – Słupsk, 2004 r.
Poza klasyką od najmłodszych lat zamiłowaniem darzy muzykę rozrywkową i jazz. W 2013 roku ukończył z wyróżnieniem fortepian jazzowy w klasie prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Jako pianista współpracował z orkiestrą akademicką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Filharmonią Gorzowską. Obecnie regularnie uczestniczy w projektach orkiestry Filharmonii Pomorskiej i z Capellą Bydgostiensis. Poza pracą wykładowcy aktywnie uczestniczy w życiu koncertowym jako solista i muzyk kameralista wykonując muzykę klasyczną, a także jako pianista klasyczny i jazzowy w różnych konfiguracjach wykonawczych grając jazz, tango argentyńskie i muzykę rozrywkową. W 2011 roku brał udział w nagraniu Płyty MUSICA NOVA POMORZA I KUJAW wykonując utwór Sławomira Opalińskiego na fortepian i elektronikę, zatytułowany Inside.
Maciej Afanasjew – skrzypce. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec jazzowych oraz kompozycji i aranżacji. Studiował również na Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu. Doktorant na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Pawła Radzińskiego.
Współpracował z czołowymi polskimi i zagranicznymi muzykami m.in.: Erickiem Allen, Susan i Martin Weinert, Krzysztofem Herdzinem, Cezarym Paciorkiem, Piotrem Biskupskim, Maciejem Sikałą, Piotrem Baronem, Januszem Skowronem, Karolem Szymanowskim, Joachimem Menclem, Grzegorzem Nadolnym, Jerzym Główczewskim, Uli Rennert czy Matúš Jakabčicem. Występował w większości krajów Europy i Chinach.
Występy z udziałem Macieja Afanasjewa były transmitowane przez TVP 2 („Kocham to co lubię” Wojciecha Manna), 3 program PR (koncert i nagranie płyty Basi Raduszkiwicz „Dzika róża” w studiu im. Agnieszki Osieckiej), Český Rozhlas, Magyar Televízió oraz TVP Katowice („Fajfy z jazzem” i „Rondo sztuki”).
Jest zdobywcą drugiej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków w Bydgoszczy 2001 oraz wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Jazzowym w Elblągu 2001. Wraz z big bandem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zdobył drugą nagrodę na XVII Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu. Jest laureatem 1. i 2. nagrody na Konkursie Kompozytorskim w Poznaniu organizowanym przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Macierz. W 2013 z zespołem Kanaan zdobył pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności na III Festiwalu Chrześcijańskie Granie.
Kompozycja Macieja Afanasjewa To co najlepsze była wykonywana podczas The New York Wind Band Festival w Carnegie Hall w 2011 roku. Aranżował m.in. dla Basi Włodarskiej i kwartetu Anova, zespołu U Studni, Happy Big Bandu. Jest autorem muzyki wykonywanej podczas obchodów X Dnia Papieskiego w Bydgoszczy. Wykłada na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Gdańsku. W 2011 roku prowadził prowadził klasę skrzypiec oraz big band podczas XLI Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży. Maciej Afanasjew jest autorem Pasaży jazzowych na skrzypce wydanych przez Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Strona internetowa artysty: maciejafanasjew.pl
Piotr Rogóż – saksofonista z wykształcenia i z zamiłowania. Kontynuuje rodzinną tradycję grania na saksofonie podpartą 17–letnią edukacją w szkołach muzycznych (absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu I stopnia – klasa skrzypiec i II stopnia – klasa saksofonu) i akademiach muzycznych (absolwent AM w Gdańsku i AM we Wrocławiu). Pracuje zawodowo jako muzyk i pedagog prowadząc klasę saksofonu w Szkole Muzycznej w Solcu Kujawskim.
Marcin Grabowski – kontrabas, gitara basowa. Muzyk związany z kujawsko-pomorskim środowiskiem jazzowym. Do dorobku artystycznego należy zaliczyć kilkadziesiąt koncertów w kraju i zagranicą (Rawa Blues Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Złota Tarka, Festiwal Big Bandowy w Nowym Tomyślu), udział w festiwalach jazzowych z zespołem Elektryfikator : I miejsce na Festiwalu Jazzowym w Olsztynie, I miejsce na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, udział w ścisłym finale Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Festiwalu Jazz nad Odrą, udział w festiwalach z zespołem Fourth Floor : Grand Prix konkursu na indywidualność jazzową Jazz Nad Odrą 2007, XXXIII Klucz do kariery Gorzów jazz Celebrations Jesień jazzowa 2007 , Nagroda indywidualna dla Fourth Floor – Summer Jazz Festiwal w Pinneberg 2007.
Muzyk wyróżnia się dużym doświadczeniem koncertowym, studyjnym oraz pedagogicznym w zakresie nauki gry na gitarze basowej.
Maciej Wróblewski – perkusista grający różne gatunki muzyczne. Współpracował z wieloma muzykami, m.in. Mariuszem Lubomskim, Living Project Quartet, Brian Allan, Quidam. Obecnie współpracuje m.in. z grupą BAD oraz Agnieszką Twardowską.

Dodaj komentarz