Muzyka w Kościele Zbawiciela – Koncert 3

KONCERT 3
24 sierpnia 2014, niedziela, g. 11:30
Paweł Seligman – organy
PROGRAM:

Flor Peeters (1903-1986) – Toccata D-dur

Mikołaj z Krakowa (I poł. XVI w.) – Trzy Tańce renesansowe:
Szewczyk idzie po ulicy
Zakłułam się tarniem
Ave Jerarchia

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga c-moll BWV 546

Cesar Franck (1822-1890) – Preludium, Fuga i Wariacja h-moll op. 18

Thomas Åberg (*1952) – Fantazja a-moll

Louis Vierne (1870-1937) – I Symfonia organowa d-moll op. 14:
IV – Allegro Vivace

VI – Finale

FOTORELACJA (FACEBOOK): tutaj

Paweł Seligman – organista, pianista i aranżer. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieszynie w dwóch specjalnościach – w klasie fortepianu doc. Janusza Seligmana oraz w klasie organów adi. Bogumiły Dunikowskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i adi. Zygmunta Antonika (2005). 

Odbył szereg warsztatów, kursów mistrzowskich i lekcji otwartych z zakresu gry i improwizacji organowej oraz wykonawstwa muzyki dawnej (Julian Gembalski, Marek Toporowski – Polska, Wolfgang Seifen – Niemcy, Olivier Latry, Jean-Luc Perrot, Georges Guilleard – Francja, Maija Lehtonen – Finlandia, Jan Vladimir Michalko – Słowacja). 

W latach 1995-2008 był organistą Kościoła św. Jana Nepomucena w Brennej Leśnicy (diecezja bielsko-żywiecka). Był również pomysłodawcą i koordynatorem społecznej akcji „Organy dla Brennej Leśnicy”. W ramach akcji zebrano fundusze, które pozwoliły tej niewielkiej parafii na zakup wysokiej klasy organów piszczałkowych. Od 2008 r. pełni funkcję organisty Kościoła NMP Królowej Polski 
w Pogórzu k/Skoczowa
Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. I. J. Paderewskiego w Cieszynie, gdzie prowadzi klasę organów oraz wicedyrektorem Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku–Białej. W tych szkołach uczy gry i improwizacji organowej oraz gry liturgicznej. Uczy również w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Jastrzębiu-Zdroju. Jest członkiem Rady Instytutu Teologicznego im. Św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwalu Wieczory Muzyczne w Leśnicy. Ma na swoim koncie już siedem wydanych płyt CD, w tym pięć z solową muzyką organową. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i zagranicą (Austria, Francja, Niemcy, Słowacja, Republika Czeska).

Dodaj komentarz